Rotary Club Inowrocław

Spotkania klubowe we wtorki godz. 19.30 Sanatorium Oaza ul. Świętokrzyska 76 Tel. 604 575 455

O Rotary

Profil organizacji



Dane podstawowe o Rotary

Rotary International (RI) to najstarsze stowarzyszenie tzw. klubów służebnych (service clubs), działające w ponad 200 krajach na świecie. Członkowie klubów wywodzą się ze wszelkich środowisk zawodowych, religijnych, politycznych i kulturowych, a łączy ich chęć pomocy lokalnym społecznościom oraz światu. Pierwsze spotkanie założycieli odbyło się w 1905 roku w Chicago. Pierwszy polski klub, Warszawski Klub Rotariański, powstał w roku 1931.
Wg stanu na 30-06-2011:

Świat Dystrykt 2230 Polska
Kluby ok. 34 000 122 73
Członkowie ok. 1 200 000 2 635 1 745
w tym kobiety ok. 200 000 467 234


Co to jest Rotary? (wersja krótka)

Rotary jest stowarzyszeniem ludzi biznesu, nauki, sztuki i ludzi różnych zawodów. Rotarianie świadczą pomoc humanitarną, wspierają lokalną społeczność. Członkowie Rotary wyznają oficjalne credo "Służba ponad własne interesy" (Service Above Self). Na świecie istnieje niemal 34 tysiące klubów, które skupiają ponad 1 200 000 Rotarian w ponad 200 krajach.


Co to jest Rotary? (wersja dłuższa)

Rotary jest stowarzyszeniem ludzi biznesu, nauki, sztuki i ludzi różnych zawodów. Rotarianie świadczą pomoc humanitarną, wspierają lokalne społeczności. Członkowie Rotary wyznają oficjalne credo "Służba ponad własne interesy" (Service Above Self). Na świecie istnieje niemal 34 tysiące klubów, które skupiają ponad 1 200 000 Rotarian w ponad 200 krajach.
Organizacja została założona w Chicago w 1905 roku, obchodziła zatem stulecie istnienia w roku 2005. The Rotary Foundation zgromadziła ponad 2 miliardy USD w grantach, rozdysponowanych przez kluby na poziomie lokalnym.
Jaki jest cel Rotary?
Kluby Rotary działają, by wspierać lokalne społeczności poprzez projekty humanitarne, kulturalne i edukacyjne. Kluby rozwijają kontakty międzynarodowe poprzez zawieranie umów partnerskich z klubami z innych krajów. W Rotary kładzie się nacisk także na utrzymywanie wysokich standardów etycznych we wszystkich grupach zawodowych.
Czym zajmują się kluby Rotary?
Kluby Rotary starają się działać w takich obszarach, w których pomoc jest najbardziej potrzebna danej społeczności. Bywają to działania w ochronie zdrowia, zaopatrzenie w sprzęt medyczny, dostawy czystej wody i żywności ale także szkolenia, rozwój młodzieży, edukacja milionów potrzebujących.
Projekty, w których biorą udział Rotarianie na świecie to m.in.:
Eradykacja polio – w 1985 roku Rotary International stworzyło PolioPlus – program zakładający zaszczepienie WSZYSTKICH dzieci na świecie przeciwko polio (chorobie Heinego-Medina). Do dziś Rotary przeznaczyło 800 milionów USD i niezliczone ilości godzin ochotniczej pracy na ochronę ponad 2 miliardów dzieci w 122 krajach. Rotary pracuje obecnie nad zgromadzeniem kolejnych 200 milionów dolarów, by wypełnić zobowiązanie dołączenia ich do 355 milionów dolarów przekazanych na ten cel przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Wysiłki te obejmują zakup szczepionek, wsparcie operacyjne, personel medyczny, sprzęt laboratoryjny oraz materiały edukacyjne przeznaczone dla współpracowników akcji oraz rodziców. Dodatkowo, Rotary odgrywa istotną rolę w procesie podejmowania decyzji przez rządy państw, które przeznaczyły ponad 4 miliardy USD na tę akcję. Wsparta na swych strukturach osadzonych w lokalnych społecznościach, organizacja Rotary wspiera globalne partnerstwo zawiązane dla całkowitego pozbycia się (eradykacji) przypadków zachorowań na polio. Rotariańscy ochotnicy podają szczepionki, mobilizują społeczności, pomagają logistycznie, współpracują z narodowymi ministerstwami zdrowia, WHO, UNICEF oraz Amerykańskimi Centrami Kontroli Chorób i Profilaktyki.
Pokój – corocznie podejmowane są kolejne akcje edukacyjne dla osób, które chciałyby pełnić rolę tzw. peacemakers – w różnych miejscach na świecie przyczyniać się do rozwoju procesów pokojowych. Ok. 110 osób, zwanych Rotary World Peace Fellows corocznie otrzymuje stypendia na studiowanie stosunków międzynarodowych w 8 uniwersytetach, między innymi tematu działań pokojowych i rozwiązywania konfliktów. Od 2002 roku, 339 osób z ponad 75 krajów wzięło udział w tym programie, kosztem ponad 23 milionów dolarów.
Międzynarodowe Programy Edukacyjne – Rotary jest największą na świecie prywatną organizacją fundującą międzynarodowe program stypendialne. Corocznie ponad 1 000 studentów otrzymuje stypendia rotariańskie, aby studiować zagranicą. Kluby Rotary koordynują także program wymiany uczniów szkół średnich, w ramach którego ponad 8 000 uczniów wyjeżdża zagranicę na okres od 3 do 12 miesięcy.
Projekty humanitarne – kluby Rotary inicjują tysiące projektów humanitarnych rocznie. Te projekty prowadzone przez ochotników skierowane są na zwalczanie wszystkich największych przyczyn trudnej sytuacji społeczeństw na świecie: głodu, nędzy, chorób czy analfabetyzmu.
Analfabetyzm – kluby Rotary starają się poprawiać sytuację związaną z brakiem umiejętności czytania i pisania. Wyjątkowe, oparte na oryginalnym pionierskim pomyśle Rotarian, podejście nazywane Concentrated Language Encounter (CLE) okazało się niezwykle skuteczne w krajach pozbawionych podstawowych narzędzi do walki z analfabetyzmem. W Tajlandii ten program okazał się na tyle pomocny, że został zaadaptowany przez rząd do stosowania na obszarze całego kraju. Działania w programie „Literacy” to nie tylko walka z analfabetyzmem w tradycyjnym znaczeniu tego słowa – wiele klubów na półkuli północnej w ramach tych akcji organizuje np. szkolenia w zakresie obsługi komputerów.
Woda – znaczenie dostępu do czystej wody jest nie do przecenienia. Wiele klubów pomaga w drążeniu studni i tworzeniu systemów dystrybucji wody, by zwiększyć dostęp do jej źródeł dla potrzebujących społeczności, głównie w krajach rozwijających się.

5 Dróg Służby

Przez ponad 100 lat, które upłynęły od powstania Rotary, motto „Służba ponad własne interesy” (ang. „Service above self”) jest realizowane poprzez tzw. Drogi Służby, stanowiące podstawę aktywności klubów.
Służba klubowa ogniskuje się na umocnieniu wspólnoty klubowej i zapewnieniu efektywnego funkcjonowania klubu.
Służba zawodowa zachęca Rotarian do służenia innym poprzez wykonywane zawody i przestrzeganie wysokich norm etycznych.
Służba społeczna obejmuje projekty oraz działalność na rzecz polepszenia życia swej lokalnej społeczności.
Służba międzynarodowa to akcje mające na celu rozszerzenie humanitarnego zasięgu Rotary na cały świat oraz promocje światowego zrozumienia i pokoju. W ramy tej służby wchodzą zarówno działania np. w projekcie PolioPlus, jak i pomoc np. w aklimatyzacji w nowym kraju, oferowana studentom wymiany młodzieżowej.
Służba nowym generacjom ma na celu wsparcie pozytywnych zmian, które wnosi obecność młodych ludzi w życiu społecznym. Rozwój aktywności młodzieży poprzez programy takie, jak Rotaract, Interact czy RYLA i poprawa porozumienia między narodami poprzez Rotariańską Wymianę Młodzieżową (Rotary Youth Exchange, RYE).


Struktura organizacji

Rotary jest organizacją zbudowaną od podstaw na bazie niezależnych klubów (w Polsce i w wielu innych krajach każdy klub jest osobnym stowarzyszeniem). Cała struktura organizacyjna na poziomie globalnym (dystrykty, Rotary International) funkcjonuje, aby wspierać kluby w planowaniu i wprowadzaniu w życie ich projektów, zarówno w społecznościach lokalnych, jak i na poziomie międzynarodowym.
Kluby
Rotarianie to członkowie klubu Rotary, który jest afiliowany przy światowej organizacji nazywanej Rotary International. Każdy klub wybiera swoich własnych oficerów i prowadzi swoją własną działalność autonomicznie, lecz na zasadach zgodnych ze Statutem i regulaminami Rotary.
Dystrykty
Na świecie jest obecnie 530 dystryktów, struktur grupujących kluby. Każdy z nich jest zarządzany przez Gubernatora, który jest oficerem (funkcjonariuszem) Rotary International. Administracja dystryktu, poprzez powołanie kilku-kilkunastu Regionalnych Przedstawicieli Gubernatora (Assistant Governors) oraz różne Komitety wspiera kluby w ich działalności.
Zarząd RI
Zarząd RI (Board of Directors) to składające się z 19 członków centralne biuro. Zespół, w którego skład wchodzą m.in. urzędujący Prezydent RI oraz jego następca, spotyka się raz na kwartał w celu kształtowania bieżącej polityki dla całej organizacji.  Tradycyjnie, ważnym elementem tej polityki jest znak i motto urzędującego Prezydenta RI (jego kadencja trwa jeden rok).
Biuro RI
Biuro Rotary International zlokalizowane jest w Evanston koło Chicago (USA). Na świecie funkcjonuje 7 biur międzynarodowych (Argentyna, Australia, Brazylia, Indie, Japonia, Korea oraz Szwajcaria) a także tzw. prywatne biuro dla RIBI (Rotary in Great Britain and Ireland). Pod kierunkiem Sekretarza Generalnego RI 740 osób pracuje na rzecz klubów Rotary na całym świecie.